West Side Road over Panther Creek
Fair Condition68 years old6,338 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 021 Mi N Mcminnville |
| Carries | West Side Road |
| Crosses | Panther Creek |
| Coordinates | 45.25342, -123.20151 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 349.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,338 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11641A021 00778 |