Fir Crest Road over Panther Creek
Fair Condition53 years old74 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | 5 Mi SW Of Carlton |
| Carries | Fir Crest Road |
| Crosses | Panther Creek |
| Coordinates | 45.27389, -123.23837 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 168.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 74 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11618 000 |