Hendricks Road over Hawn Creek
Poor Condition62 years old3,288 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Yamhill |
| Location | Main ST Cty Of Carlton |
| Carries | Hendricks Road |
| Crosses | Hawn Creek |
| Coordinates | 45.29404, -123.16832 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 177.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,288 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11594A204 01135 |