Gayman Road over North Br Neshaminy Creek
Fair Condition139 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Plumstead Twp. 2922-f4 |
| Carries | Gayman Road |
| Crosses | North Br Neshaminy Creek |
| Coordinates | 40.35462, -75.15389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 87.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1887 (reconstructed 1934) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2001) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007527 |