Silo Hill Road over North Br Neshaminy Creek
Poor Condition124 years old50 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 0.5 M W Sr611 Adc 2922-g3 |
| Carries | Silo Hill Road |
| Crosses | North Br Neshaminy Creek |
| Coordinates | 40.36007, -75.14724 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 101.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1902 (reconstructed 1934) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2001) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007535 |