King Road over Herkaken Creek
Poor Condition114 years old500 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 0.2mi SW Sr0313 2922-c5 |
| Carries | King Road |
| Crosses | Herkaken Creek |
| Coordinates | 40.34966, -75.17102 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Area | 57.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1912 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007547 |