Old Carversville over Paunnacussing Creek
Good Condition95 years old153 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 3.4 Mi W Of SR 32 2812-a8 |
| Carries | Old Carversville |
| Crosses | Paunnacussing Creek |
| Coordinates | 40.39304, -75.05724 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 76.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 153 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007545 |