Knecht Bridge RD over Cooks Creek
Poor Condition153 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1.2 M E Sr212 Adc 2582-f4 |
| Carries | Knecht Bridge RD |
| Crosses | Cooks Creek |
| Coordinates | 40.53820, -75.27800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 92.8 ft (28.3 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 154.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1873 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2003) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000007554 |