Township Road T485 over Cooks Creek
Fair Condition65 years old350 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1.0 Mi E Of SR 0212 |
| Carries | Township Road T485 |
| Crosses | Cooks Creek |
| Coordinates | 40.52501, -75.27556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 261.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007585 |