Bridge Street over Cooks Creek
Fair Condition144 years old250 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Creamery Iron Brg.2582-d8 |
| Carries | Bridge Street |
| Crosses | Cooks Creek |
| Coordinates | 40.51610, -75.29236 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 82.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1882 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (1998) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007583 |