Butter Creek Road over Butter Creek
Fair Condition93 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 2.3 Mi W Pa-309 2807-a8 |
| Carries | Butter Creek Road |
| Crosses | Butter Creek |
| Coordinates | 40.39157, -75.37130 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 59.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1998) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007575 |