Ringing Rocks Road over High Falls Creek
Fair Condition99 years old200 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 1.5 M W Sr32 Adc 2584-k1 |
| Carries | Ringing Rocks Road |
| Crosses | High Falls Creek |
| Coordinates | 40.55910, -75.12530 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 51 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2001) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007581 |