Lonely Cottage Rd. over Beaver Creek
Good Condition65 years old280 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Bridgeton Twp. 2584-k5 |
| Carries | Lonely Cottage Rd. |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 40.53476, -75.12720 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 44.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 280 (2012) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007624 |