Telegraph Road over Pleasant Spring Creek
Fair Condition29 years old500 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | .8 Mi N Pa-113 2920-f2 |
| Carries | Telegraph Road |
| Crosses | Pleasant Spring Creek |
| Coordinates | 40.36257, -75.27593 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 103.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007612 |