Walnut Street over East Br Perkiomen Creek
Good Condition8 years old5,300 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | 100ft N Sr152 Adc 2920-c2 |
| Carries | Walnut Street |
| Crosses | East Br Perkiomen Creek |
| Coordinates | 40.36770, -75.29419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 212.9 ft (64.9 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Area | 967.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,300 (2001) |
| Truck Traffic | 27% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000056041 |