Scholls School RD over Morgan Creek
Good Condition52 years old400 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | .5 Mi S.tollgate 2807-d5 |
| Carries | Scholls School RD |
| Crosses | Morgan Creek |
| Coordinates | 40.40910, -75.35440 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 90.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007637 |