Pa Tpk (i-476) over Schmouts Creek
Fair Condition71 years old50,307 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | West Of Trumbauersville |
| Carries | Pa Tpk (i-476) |
| Crosses | Schmouts Creek |
| Coordinates | 40.41017, -75.41352 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Area | 346.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50,307 (2004) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000007704 |