Pa Tpk (i-476) over Unami Creek
Fair Condition71 years old50,307 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | Unami Creek Bridge |
| Carries | Pa Tpk (i-476) |
| Crosses | Unami Creek |
| Coordinates | 40.39421, -75.41098 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 325.1 ft (99.1 m) |
| Max Span | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 1873.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50,307 (2004) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007702 |