SR 4003 Wasser Rd. over Over Shenango River
Fair Condition112 years old304 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | West Salem Township |
| Carries | SR 4003 Wasser Rd. |
| Crosses | Over Shenango River |
| Coordinates | 41.37046, -80.39901 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 366.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1914 (reconstructed 1975) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 304 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026034 |