SR 4012 Reynolds R over Over Shenango River
Good Condition66 years old3,153 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | Pymatuning Township |
| Carries | SR 4012 Reynolds R |
| Crosses | Over Shenango River |
| Coordinates | 41.35405, -80.39849 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 549.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,153 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026046 |