Cossitt Road over Big Run
Fair Condition64 years old89 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 3/4-mi West Of RT 18 |
| Carries | Cossitt Road |
| Crosses | Big Run |
| Coordinates | 41.36759, -80.42116 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 175.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 89 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026292 |