SR 4004 Kinsman RD over Big Run
Fair Condition61 years old722 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | West Salem Township |
| Carries | SR 4004 Kinsman RD |
| Crosses | Big Run |
| Coordinates | 41.41692, -80.46430 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 158.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 722 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026039 |