SR 4003 Good Hope over Over Big Run Trib
Fair Condition112 years old483 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | West Salem Township |
| Carries | SR 4003 Good Hope |
| Crosses | Over Big Run Trib |
| Coordinates | 41.38728, -80.43706 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 58.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1914 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 483 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026035 |