Mill Creek Road over Mill Creek
Good Condition52 years old130 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 3/4-mi East Of RT 173 |
| Carries | Mill Creek Road |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 41.41646, -80.06019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 116.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026192 |