Kerrstown Road over Dugan Road
Good Condition131 years old8 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 500ft South Of Roberts RD |
| Carries | Kerrstown Road |
| Crosses | Dugan Road |
| Coordinates | 41.38864, -80.07458 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 62.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1895 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026194 |