Bush Road over Otter Creek
Good Condition51 years old109 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1500ft E Of Donation RD |
| Carries | Bush Road |
| Crosses | Otter Creek |
| Coordinates | 41.36938, -80.29422 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 111.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 109 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026209 |