Bush Road over Otter Creek Tributary
Fair Condition68 years old102 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 1-mi East Of Donation RD |
| Carries | Bush Road |
| Crosses | Otter Creek Tributary |
| Coordinates | 41.36934, -80.28063 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 84.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026206 |