Triple Link Road over Butchery Run
Poor Condition68 years old157 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 3/4-mi South Of RT 62 |
| Carries | Triple Link Road |
| Crosses | Butchery Run |
| Coordinates | 41.33930, -80.06882 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 84.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 157 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026250 |