Lacock Street over Sandy Creek
Poor Condition55 years old263 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 400ft East Of RT 173 |
| Carries | Lacock Street |
| Crosses | Sandy Creek |
| Coordinates | 41.35177, -80.08074 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 264.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 263 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026342 |