Triple Link Road over Butchery Creek
Fair Condition52 years old89 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mercer |
| Location | 400 NE Of Hendersonville |
| Carries | Triple Link Road |
| Crosses | Butchery Creek |
| Coordinates | 41.33864, -80.07090 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 113.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 89 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026251 |