Madrone AVE over San Anselmo Creek
Fair Condition96 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Marin |
| Location | 150 Ft E Of Nokomis |
| Carries | Madrone AVE |
| Crosses | San Anselmo Creek |
| Coordinates | 37.97813, -122.56606 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 78.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2011) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 27C0080 |