Winship Road over Corte Madera Creek
Fair Condition117 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Marin |
| Location | 0.03 Mi E/o Sir Fran Drk |
| Carries | Winship Road |
| Crosses | Corte Madera Creek |
| Coordinates | 37.96923, -122.56001 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 221.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1909 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2004) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 27C0074 |