Shady Lane over Ross Creek
Good Condition117 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Marin |
| Location | Near Locust ST |
| Carries | Shady Lane |
| Crosses | Ross Creek |
| Coordinates | 37.96702, -122.56087 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 111.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1909 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2005) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 27C0078 |