Onramp Jacktne-99s over State Route 99
Good Condition25 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-099-2.36-rip |
| Carries | Onramp Jacktne-99s |
| Crosses | State Route 99 |
| Coordinates | 37.75279, -121.14261 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 220.5 ft (67.2 m) |
| Max Span | 110.6 ft (33.7 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 557.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0315K |