Jack Tone Road over State Route 99
Fair Condition25 years old20,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-099-2.34-rip |
| Carries | Jack Tone Road |
| Crosses | State Route 99 |
| Coordinates | 37.75236, -121.14197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 305.8 ft (93.2 m) |
| Max Span | 159.8 ft (48.7 m) |
| Deck Width | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Area | 2190.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,000 (2009) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0320 |