Jack Tone Road over Uprr Sb99 Onrp Kamps Wy
Fair Condition25 years old5,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-099-2.32-rip |
| Carries | Jack Tone Road |
| Crosses | Uprr Sb99 Onrp Kamps Wy |
| Coordinates | 37.75060, -121.14188 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 418.3 ft (127.5 m) |
| Max Span | 156.2 ft (47.6 m) |
| Deck Width | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Area | 2996.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,000 (2002) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0318 |