Bird Road over State Route 132
Good Condition12 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-132-2.25 |
| Carries | Bird Road |
| Crosses | State Route 132 |
| Coordinates | 37.63813, -121.36129 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 220.5 ft (67.2 m) |
| Max Span | 123.4 ft (37.6 m) |
| Deck Width | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Area | 1182.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2008) |
| Truck Traffic | 38% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0322 |