SR 4-farmington RD over State Route 99
Good Condition5 years old6,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-004-19.75 |
| Carries | SR 4-farmington RD |
| Crosses | State Route 99 |
| Coordinates | 37.94111, -121.23528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 191.3 ft (58.3 m) |
| Max Span | 95.8 ft (29.2 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 880.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,000 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0340 |