Golden Gate AVE over HWY 99
Fair Condition10 years old11,700 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-099-17.41-stkn |
| Carries | Golden Gate AVE |
| Crosses | HWY 99 |
| Coordinates | 37.94439, -121.23576 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 348.4 ft (106.2 m) |
| Max Span | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Width | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Area | 2846.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,700 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0330 |