Owl Hollow RD over Buffalo Creek
Good Condition10 years old256 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Somerset |
| Location | Beechdale |
| Carries | Owl Hollow RD |
| Crosses | Buffalo Creek |
| Coordinates | 39.89966, -79.01166 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 183.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 256 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053618 |