US 219 over SR 2031
Good Condition8 years old2,137 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Somerset |
| Location | 3.1 Mile NE Of Garrett |
| Carries | US 219 |
| Crosses | SR 2031 |
| Coordinates | 39.90055, -79.04531 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 127.0 ft (38.7 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 538.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,137 (2023) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055694 |