I-95 (sb) over Mill Creek
Good Condition8 years old44,629 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Bucks |
| Location | I-95/ I-276 Intc. 3262j10 |
| Carries | I-95 (sb) |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 40.12833, -74.88000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 567.9 ft (173.1 m) |
| Max Span | 149.9 ft (45.7 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 2527.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,629 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055940 |