21st Street over Vine Street Expy (i-676)
Good Condition8 years old13,020 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Philadelphia |
| Location | S Of B Frank PKWY 3590-c7 |
| Carries | 21st Street |
| Crosses | Vine Street Expy (i-676) |
| Coordinates | 39.95940, -75.17391 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 127.0 ft (38.7 m) |
| Deck Width | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Area | 795.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,020 (2000) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055933 |