22nd Street over Vine Street Expy (i-676)
Good Condition8 years old12,400 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Philadelphia |
| Location | N. Of Winter St. 3590-b07 |
| Carries | 22nd Street |
| Crosses | Vine Street Expy (i-676) |
| Coordinates | 39.95950, -75.17550 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 107.9 ft (32.9 m) |
| Max Span | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Width | 83.7 ft (25.5 m) |
| Deck Area | 839.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,400 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055937 |