Nemo Road over Boxelder Ck
Good Condition52 years old282 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 2.3 N 3.5 W Of Nemo |
| Carries | Nemo Road |
| Crosses | Boxelder Ck |
| Coordinates | 44.22480, -103.57721 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 202.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 282 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041238262 |