Nemo Road over Boxelder Ck
Poor Condition51 years old300 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 1.3n 2.5w Of Nemo |
| Carries | Nemo Road |
| Crosses | Boxelder Ck |
| Coordinates | 44.21613, -103.55306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 2 (Critical) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 186.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041250268 |