Nemo Road over Boxelder Ck
Poor Condition52 years old425 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lawrence |
| Location | 2.4 N 3.5 W Nemo |
| Carries | Nemo Road |
| Crosses | Boxelder Ck |
| Coordinates | 44.22834, -103.57586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 196.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 425 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000041239259 |