464th Avenue over Blind Creek
Poor Condition85 years old80 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 7w & 1.6n Of Beresford |
| Carries | 464th Avenue |
| Crosses | Blind Creek |
| Coordinates | 43.10852, -96.92401 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 173.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 1968) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042000274 |