294th Street over Tributary To Blind Creek
Fair Condition40 years old250 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 3n & 5.2w Of Beresford |
| Carries | 294th Street |
| Crosses | Tributary To Blind Creek |
| Coordinates | 43.12732, -96.87821 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 58.7 ft (17.9 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 175.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042023260 |