465th Avenue over Blind Ck
Poor Condition91 years old35 vehicles/day
Location
| State | South Dakota |
| County | Lincoln |
| Location | 6w & 2.5n Beresford |
| Carries | 465th Avenue |
| Crosses | Blind Ck |
| Coordinates | 43.12068, -96.90468 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 55.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 806 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000042010265 |